românilor pentru a câştiga meciul cu francezii este să aibă mult
se mai gândi că în faţa lor sunt adversari precum Abidal, Malouda,
C. Lazăr - Nicoliţă, Stancu, Tanase. Antrenor: Victor Piţurcă. Franţa:
Benzema, Ribery. Antrenor: Laurent Blanc. Arbitru: Howard
Webb. Clasamentul Grupei D:1. Franţa 16 puncte (7
meciuri)2. Bosnia- Herţegovina 13p (7m) 3.Belarus 12p
(8m) 4.România 11p (7m) 5.Albania 8p (7m)6 .Luxemburg 1p (8m).
Scorul final al partidei dintre România şi Franţa disputat marţi 06.09.2011 pe stadionul National Arena din Bucureşti a fost 0-0. La pauză tabela de marcaj a stadionului indica scorul de 0-0.

IATĂ CELE MAI IMPORTANTE FAZE ALE MECIULUI ROMÂNIA - FRANŢA DIN 06.09.2011 , CUM A DECURS PARTIDA ŞI SCORUL FINAL DE PE NATIONAL ARENA

Published with Blogger-droid v1.7.4
Romania a inaugurat "Arena Nationala" cu o remiza in fata Frantei (0-0), rezultat care ne elimina practic din cursa pentru calificarea la EURO 2012 (in conditiile in care Bosnia a castigat cu 1-0 disputa cu Belarus). Tricolorii au evoluat cu multa ambitie, impinsi de la spate de un public superb, dar dorinta nu a fost de ajuns pentru a invinge una dintre puterile fotbalului mondial.

Impulsionati de un public fantastic, romanii au inceput in forta partida cu Franta, Nicolita punandu-l in dificultate pe Lloris in chiar primele minute. Actiunile tricolorilor la poarta oaspetilor au continuat, iar Cristi Tanase a fost oprit in ultimul moment de catre apararea franceza.

Certati de pe margine de catre Blanc, "Cocosii" au pus, incetul cu incetul, stapanire pe joc, in special datorita fortei liniei de mijloc. Apararea inedita (cu Chiriches si Luchin) propusa de Piturca a rezistat insa, iar la cabine s-a intrat cu 0-0.

Partitura tehnico-tactica nu s-a schimbat prea mult nici dupa pauza: Romania a luptat pentru fiecare balon si a sperat mult pe contraatac, in timp ce Franta a fost superioara la constructie.

Prima faza cu adevarat periculoasa a oaspetilor a aparut in minutul 63, atunci cand sutul lui Cabaye a trecut pe langa poarta lui Tatarusanu. In doar doua minute, Ribery (67') si Marica (68') au trecut si ei pe langa gol, dar "cubul" a ramas incremenit la 0-0.

Bogdan Stancu (77' dupa o centrare a lui Marica) ne-a dat sperante, dar pana la urma "Arena Nationala" a fost inaugurata cu o remiza.
Cu doua partide inainte de incheierea preliminariilor, Romania pastreaza sanse doar teoretice de a prinde barajul, Victor Piturca putandu-se gandi deja la drumul greu pe care il avem de parcurs in tentativa de a ajunge la Mondialul din 2014...