GOOGLE CĂUTARE PERSONALIZATĂ

căutare personalizată

23 nov. 2011

MILAN - BARCELONA - 23.11.2011 - 23 NOIEMBRIE 2011

AC Milan - Barcelona este partida vedeta a zilei de Champions League, doua dintre cele mai importante nume de pe "Batranul Continent" urmand sa se intalneasca pe "San Siro". Pentru a putea spera la primul loc in Grupa H, italienii au nevoie de o victorie in fata lui Messi, Xavi si compania. Meciul va incepe la ora 21.45, urmand sa fie in direct pe TVR1.

AC Milan vs FC Barcelona:

* AC Milan si FC Barcelona au impreuna nu mai putin de 11 trofee ale Ligii Campionilor in palmares (7 italienii si 4 spaniolii).

* Cele doua echipe s-au intalni de 12 ori in cupele europene: 4 victorii Milan, 4 victorii Barcelona si 4 remize.

* Cea mai importanta partida dintre cele doua echipe a avut loc in 1994, atunci cand Milanul a invins cu 4-0 pe Barcelona in finala Champions League (la Atena).

* Ultima victorie a Milanului in fata Barcelonei a avut loc pe 20 octombrie 2004, in faza grupelor din Liga Campionilor. Italienii au castigat cu 1-0, datorita golului marcat de Sevcenko.

* Mark Van Bommel a jucat pentru ambele echipe, olandezul fiind chiar adversar al Milanului in sezonul 2005-2006 al Champions League, atunci cand ibericii i-au eliminat pe italieni in semifinalele competitiei.

* AC Milan a reusit 11 victorii in cupele europene impotriva formatiilor spaniole. Italienii au pierdut de 5 ori si au remizat in alte 6 dispute.

* Zlatan Ibrahimovic a evoluat timp de un sezon pentru FC Barcelona, suedezul plecand dupa un conflict cu Josep Guardiola. In aceasta seara, Zlatan si Pep vor fi adversari.

* Gianluca Zambrotta (intre 2006-2008), Zlatan Ibrahimovic (2009-2010) si Mark Van Bommel (2005-2006), toti de la AC Milan, au evoluat la FC Barcelona.

* Javier Mascherano (FC Barcelona) si Alberto Aquilani (AC Milan) au fost coechipieri la Liverpool in sezonul 2009-2010.

* Maxwell (FC Barcelona) a jucat pentru Inter in perioada 2006-2009, perioada in care a reusit trei victorii impotriva Milanului in Serie A.

* Cesc Fabregas (FC Barcelona) a marcat un gol pe "San Siro" in sezonul 2007-2008, mijlocasul evoluand atunci pentru Arsenal (britanicii s-au calificat in "sferturile" Champions League dupa ce au invins cu 2-0 la Milano).

Grupa G
Zenit - APOEL (ora 19.00, "Petrovski Stadion" - Dolcesport direct)
Sahtior - FC Porto ("Donbass Arena" - Dolcesport direct)

Clasament:
1 APOEL 8
2 Zenit 7
3 FC Porto 4
4 Sahtior 2

Grupa H
BATE - Plzen (ora 20.00, "Dinamo Stadium")
AC Milan - Barcelona ("San Siro" - TVR1 direct)

Clasament:
1 Barcelona 10
2 AC Milan 8
3 BATE 2
3 Viktoria Plzen 1

Grupa F
Marseille - Olympiacos ("Stade Velodrome")
Arsenal - Borussia Dortmund ("Arsenal Stadium" - Dolcesport direct)

A.C. MILAN si F.C. BARCELONA

a fost 2-3. La pauză , tabela de marcaj a stadionului milanez arăta scorul de 1-2.
IATĂ CUM A DECURS PARTIDA :

FINAL DE MECI , BARCELONA INVINGE MILANUL CHIAR PE SANSIRO SI INCHEIE GRUPA PE PRIMA POZITIE.Fanii Milan-ului rezista cu speranta la acest final de meci, putini sunt cei care au parasit stadionul.

Ultima Mutare la Barcelona: Iese Alcantara, intra Dos Santos un mexican in varsta de 22 de ani.

4 minute de prelungire sunt aratate de la margine pentru acest meci.

Min. 86: Cartonas galben pentru o interventie asupra lui Messi.

Min. 82: Offside la Zambrotta. Bun contraatacul celor de la AC Milan.

Min. 81: Fault la Noccerino, insa nu primeste cartonas galben

Min. 79: Fabregas este inlocuit cu Rodriguez.

Min. 74: Lovitura libera pentru Barca. Bate Hernandez. Centrare in careu, insa prinde portarul fara probleme.

Min. 72: A iesit Van Bommel, a intrat Noccerino

Min. 71: Minge pentru Ibrahimovic, fault in careu. Keita acuza o lovitura in

Min. 69: Ocazie pentru Barcelona, scoate in ultimul moment Abbiati.

Min. 67: David Villa a fost inlocuit

Min. 66: Schimbare fortata pentru Milan. Alessandro Nesta a suferit o grava intindere si a comis henz pentru ca efectiv nu mai putea duce mai departe aceasta partida. Nu si-ar fi dorit sa iasa asa din scena, insa A intrat Bonnera.

Min. 63: Goool Barcelona. A marcat Xavy Hernandez. Stadionul a amutit pret de cateva minute.

Min. 61: Messi faulteaza. Este in pericol, daca mai primeste un cartonas galben va fi eliminat.

Min. 58: Duel intre Imbrahimovic si Puyol. Este fault.

Min. 54: GOOOOL Boateng . O monstra de jucator mare. Valdes nu are puterea sa retina mingea. Duelul gigantilor face spectacol de zile mari pe San Siro.

Nu se schimba nimic in distributia pe teren.

Pato intra pe teren in locul lui Robinho. A fost primit cu aplauze inca de la finalul primei reprize, cand se afla la incalzire.

Ne asteptam la o a doua repriza la fel de entuziasmanta si electrizanta precum au fost primele 45 de minute

Repriza a doua.

Fluier final al primei reprize. Este 2-1 pentru catalani, care au deschis scorul in minutul 14, care a deschis scorul printr-un autogol al lui Van Bommel. Ibrahimovic a egalat in minutul 20, iar Messi a majorat scorul la 2-1 pentru Barca printr-un penalty.

Prelungiri prima repriza: Cartonas galben pentru Abidal.

Corner pentru Milan. Seedorf suteaza, reluare cu capul a lui Thiago Silva, insa peste poarta.

Min.45: A explodat o petarda pe San Siro. Fanii sunt rugati sa nu mai arunce cu petarde. Pana acum, Barcelona a avut 65% din posesia mingii.

Min. 44: Fault Puyol la marginea careului de 16 metri. Primeste cartonas galben.

Min. 42: Fault. Se cere penalty, insa arbitrul le-a refuzat 11 metri milanezilor.

Min. 39: Messi suteaza bine la poarta, insa portarul milanez retine fara probleme.

Min. 33: Offside. Villa incearca sa convinga arbitrul ca nu a auzit fluierul din cauza vacarmului de pe stadion.

Min. 33: Villa rateaza incredibil de la 4 metri. Corner pentru Barcelona.

Min. 31: Se executa din nou. Gool Messi! Este 2-1 pentru Barcelona.

Min. 30: Messi executa penaltiul. Se va bate din nou aceasta lovitura.S-a oprit Messi si a primit cartonas galben. Un fotbalist de valoarea lui Messi nu are nevoie de astfel de trucuri.

Penalti in minutul 29. A fost o mana pusa pe umarul lui Xahi Hernandez, care a stiut cum sa cada. Nesta nu a mai avut alta varianta.

Min. 25: A doua interventie a lui Abbiati in fata lui Messi

AC Milan conduce la impresia artistica

Min. 20: Gooool Ibrahimovic! Fanii AC Milan isi doreau ca Ibrahimovici sa marcheze primul gol si iata ca s-a intamplat.

Min. 18: Ce ratare! Robinho din 3 metri a inaltat balonul, insa nu a nimerit spatiul portii.

Min. 17: Ibrahoovici centreaza spectaculos pe coltul lung

Min. 14: Goool! Autogol Van Bommel. Initial s-a crezut ca a marcat Chavi Hernandez.

Min. 2: Primul corner al meciului pentru AC Milan